Schneider-Kreuznach 65mm f/6.8 Angulon
The Schneider-Kreuznach Angulon 65mm f/6.8 is a classic wide-angle large format lens introduced in the Angulon line dating back to 1930. It uses a 6-element, 2-group symmetric design with an 81-degree angle of view. The 109mm image circle covers 6x9cm roll film format. Weighing just 80g with an M 30.5 filter thread, it is extremely compact for field use. The Angulon design was one of Schneider's earliest wide-angle formulas.
| Focal Length | 65mm |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/6.8 |
| Elements / Groups | 6 / 2 |
| Angle of View | 81° |
| Image Circle | 109mm |
| Filter Thread | 30.5mm |
| Weight | 80g |
| Format Coverage | 65 X 90 mm |
Sales History
| Date | Price | Source | |
|---|---|---|---|
| May 2004 | Sign in to view | Leitz Auction | |
|
Auction: Leitz Auction 5 (Lot AI_5_23233) Title: Schneider f.M42 Angulon 6.8/65 Vario-Flex II
Description:
rare Schneider Angulon 6.8/65mm lens in Vario-Flex II mount Estimate: Sign in to view |
|||
|
Loading...
|
|||