Schneider-Kreuznach 150mm f/5.6 Symmar
The Schneider-Kreuznach Symmar 150mm f/5.6 is a classic large format lens using the 6-element, 4-group symmetric convertible design. With a 210mm image circle and 70-degree angle of view, it covers 4x5in format with generous movements. At 300g with an M 49 filter thread, it was one of the most popular standard lenses for 4x5 photography, convertible to approximately 265mm when using the rear cell alone.
| Focal Length | 150mm |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/5.6 |
| Elements / Groups | 6 / 4 |
| Angle of View | 70° |
| Image Circle | 210mm |
| Filter Thread | 49mm |
| Weight | 300g |
| Format Coverage | 90 X 120 mm |
Sales History
Prices shown are UK auction hammer results — the wholesale level achieved in the saleroom. Neither buyer’s nor seller’s commission is included. Dealer and retail asking prices are typically higher.
| Date | Price | Source | |
|---|---|---|---|
| Jun 2025 | £112 | Flints Auctions | |
|
Auction: Cameras & Scientific Instruments (Lot 276) Title: A Schneider-Kreuznach Symmar f/5.6 150mm Large Format Lens
Description:
black, barrel G, optics G, in a Compur 1 shutter, working, mounted on a Sakai Special Toyo View lens board. Notes; SKA0198A |
|||
|
Loading...
|
|||
| May 2025 | £60 | Special Auction Services | |
|
Auction: Fine Photographica & Cameras Auction (Lot 298) Title: A Schneider Kreuznach Symmar 150mm f/5.6 (265mm f/12) Lens
Description:
A Schneider Kreuznach Symmar 150mm f/5.6 (265mm f/12) Lens, serial no 99324773, in Syncro Compur shutter, shutter sluggish in slow speeds, barrel |
|||
|
Loading...
|
|||