Schneider-Kreuznach 210mm f/5.6 Symmar-S
The Schneider-Kreuznach Symmar-S 210mm f/5.6 is a multicoated large format lens with a 6-element, 4-group design. With a 294mm image circle and 70-degree angle of view, it covers 5x7in format with ample movements or 8x10in with limited rise and fall. At 590g with an M 77 filter thread and stops down to f/64, it was a versatile lens for portrait and landscape work on larger formats.
| Focal Length | 210mm |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/5.6 |
| Elements / Groups | 6 / 4 |
| Angle of View | 70° |
| Image Circle | 294mm |
| Filter Thread | 77mm |
| Weight | 590g |
| Minimum Aperture | f/64 |
| Format Coverage | 130 X 180 mm (5 X 7") |
Sales History
Prices shown are UK auction hammer results — the wholesale level achieved in the saleroom. Neither buyer’s nor seller’s commission is included. Dealer and retail asking prices are typically higher.
| Date | Price | Source | |
|---|---|---|---|
| Mar 2026 | £175 | Flints Auctions | |
|
Auction: Cameras & Scientific Instruments (Lot 359) Title: A Schneider-Kreuznach Symmar-S f/5.6 210mm Lens
Description:
black, barrel VG, optics G-VG, in a Sinar lens board and Copal No.1 shutter, working. |
|||
|
Loading...
|
|||
| Sep 2023 | £162 | Flints Auctions | |
|
Auction: Cameras & Scientific Instruments (Lot 107) Title: A Schneider-Kreuznach Symmar-S f/5.6 210mm Camera Lens
Description:
black, serial no. 14199097, in Sinar lens board, body VG, shutter working, optics VG-E, with front & rear caps, (Qty: 1) |
|||
|
Loading...
|
|||
| Apr 2023 | £90 | Special Auction Services | |
|
Auction: Photographica & Cameras Auction (Lot 464) Title: A Schneider Kreuznach Symmar-S 210mm f/5.6 MC Lens
Description:
A Schneider Kreuznach Symmar-S 210mm f/5.6 MC Lens, serial no 14199101, in Copal no 1 shutter, shutter working, barrel G-VG, elements F, balsam |
|||
|
Loading...
|
|||
| Oct 2022 | £188 | Flints Auctions | |
|
Auction: The Collectors Sale (Lot 384) Title: A Schneider-Kreuznach Symmar-S f/5.6 210mm Multi Coated Large Format Lens
Description:
black, body VG-E, shutter working, optics VG-E, minimal dust present, in Linhof lens board Note: Lot imported under Temporary Admission. 5% UK import (Qty: 1) |
|||
|
Loading...
|
|||