Schneider-Kreuznach 300mm f/4.5 Xenar
The Schneider-Kreuznach Xenar 300mm f/4.5 is a large format lens with a 4-element, 3-group Tessar-type design. Its 364mm image circle and 62-degree angle of view cover 8x10in format. At 1085g with an M 82 filter thread, the relatively fast f/4.5 aperture provides a bright focusing image despite the long focal length, suitable for portrait and landscape work on 8x10 cameras.
| Focal Length | 300mm |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/4.5 |
| Elements / Groups | 4 / 3 |
| Angle of View | 62° |
| Image Circle | 364mm |
| Filter Thread | 82mm |
| Weight | 1085g |
| Format Coverage | 180 X 240 mm |
Sales History
Prices shown are UK auction hammer results — the wholesale level achieved in the saleroom. Neither buyer’s nor seller’s commission is included. Dealer and retail asking prices are typically higher.
| Date | Price | Source | |
|---|---|---|---|
| Apr 2024 | £100 | Special Auction Services | |
|
Auction: Photographica & Cameras Auction (Lot 349) Title: A Schneider Kreuznach 300mm f/4.5 Xenar Lens
Description:
A Schneider Kreuznach 300mm f/4.5 Xenar Lens, serial no 6418941, barrel G, some scratches to filter ring, elements G, with front and rear caps |
|||
|
Loading...
|
|||
| Jan 2024 | £75 | Flints Auctions | |
|
Auction: Cameras & Scientific Instruments (Lot 432) Title: A Schneider-Kreuznach Xenar f/4.5 300mm Reconnaissance Lens
Description:
balck, circa 1942, serial no.1808763, body P-F, optics P-F, haze and marks |
|||
|
Loading...
|
|||