Schneider-Kreuznach 105mm f/4.5 Xenar
The Schneider-Kreuznach Xenar 105mm f/4.5 is a large format lens with a 4-element, 3-group Tessar-type design. Its 127mm image circle and 62-degree angle of view cover 6x9cm format with some room for movements. At 190g with an M 40.5 filter thread in a Compur 0 shutter, it was a standard lens for 6x9cm technical cameras and folding press cameras.
| Focal Length | 105mm |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/4.5 |
| Elements / Groups | 4 / 3 |
| Angle of View | 62° |
| Image Circle | 127mm |
| Filter Thread | 40.5mm |
| Weight | 190g |
| Format Coverage | 65 X 90 mm |
Sales History
Prices shown are UK auction hammer results — the wholesale level achieved in the saleroom. Neither buyer’s nor seller’s commission is included. Dealer and retail asking prices are typically higher.
| Date | Price | Source | |
|---|---|---|---|
| Nov 2003 | EUR 833 | Leitz Auction | |
|
Auction: Leitz Auction 4 (Lot AI_4_22398) Title: Schneider for Ucaflex 10,5cm/4,5 Xenar
Description:
Sehr seltenes Teleobjektiv für Ucaflex in gutem Zustand, Deckel Estimate: EUR 19,510 - EUR 15,845,550 |
|||
|
Loading...
|
|||