Schneider-Kreuznach 135mm f/3.5 Xenotar
The Schneider-Kreuznach Xenotar 135mm f/3.5 is a fast large format lens with a 5-element, 4-group design and 59-degree angle of view. With a 153mm image circle covering 4x5in format as a slight wide-angle, at 380g with an M 58 filter thread in a Compound I shutter, it provides a bright focusing image. The Xenotar 135mm was valued for portrait work on 4x5 cameras where its fast aperture and smooth rendering excelled.
| Focal Length | 135mm |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/3.5 |
| Elements / Groups | 5 / 4 |
| Angle of View | 59° |
| Image Circle | 153mm |
| Filter Thread | 58mm |
| Weight | 380g |
| Format Coverage | 90 X 120 mm |
Sales History
Prices shown are UK auction hammer results — the wholesale level achieved in the saleroom. Neither buyer’s nor seller’s commission is included. Dealer and retail asking prices are typically higher.
| Date | Price | Source | |
|---|---|---|---|
| Jan 2024 | £238 | Flints Auctions | |
|
Auction: Cameras & Scientific Instruments (Lot 368) Title: A Schneider-Kreuznach Xenotar f/3.5 135mm Lens
Description:
body G-VG, shutter working, optics G, some heavy cleaning marks to front element, (Qty: 1) |
|||
|
Loading...
|
|||