Schneider-Kreuznach 135mm f/4.5 Xenar
The Schneider-Kreuznach Xenar 135mm f/4.5 is a large format lens with a 4-element, 3-group Tessar-type design. With a 161mm image circle and 62-degree angle of view, it covers 4x5in format as a slight wide-angle. At 245g with an M 40.5 filter thread, it is notably lighter than the f/4.7 version and was offered with leaf shutters for field use.
| Focal Length | 135mm |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/4.5 |
| Elements / Groups | 4 / 3 |
| Angle of View | 62° |
| Image Circle | 161mm |
| Filter Thread | 40.5mm |
| Weight | 245g |
| Format Coverage | 90 X 120 mm |
Sales History
Prices shown are UK auction hammer results — the wholesale level achieved in the saleroom. Neither buyer’s nor seller’s commission is included. Dealer and retail asking prices are typically higher.
| Date | Price | Source | |
|---|---|---|---|
| Jan 2021 | £37 | Flints Auctions | |
|
Auction: Cameras, Scientific & Collectables (Lot 609) Title: A Schneider Xenar f/4.5 135mm Lens
Description:
with Novoflex reflex housing and bellows, reflex housing in maker's box |
|||
|
Loading...
|
|||
| May 2006 | EUR 220 | Leitz Auction | |
|
Auction: Leitz Auction 9 (Lot AI_9_27089) Title: Schneider for Reflex Korelle Xenar 4.5/13.5cm 'W.haven'
Description:
extremely rare Tele for the German Navy engraved: W.haven with Reichsadler (eagle emblem) and swastika Estimate: EUR 300 - EUR 400 |
|||
|
Loading...
|
|||