Schneider-Kreuznach 150mm f/2.8 Xenotar
The Schneider-Kreuznach Xenotar 150mm f/2.8 is a fast large format lens with a 5-element, 4-group design and 56-degree angle of view. Its 160mm image circle covers 4x5in format with limited movements. At 875g with an M 77 filter thread, the exceptionally fast f/2.8 aperture at this focal length was rare among large format lenses, making it prized for portrait photography with very shallow depth of field.
| Focal Length | 150mm |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Elements / Groups | 5 / 4 |
| Angle of View | 56° |
| Image Circle | 160mm |
| Filter Thread | 77mm |
| Weight | 875g |
| Format Coverage | 90 X 120 mm |
Sales History
Prices shown are UK auction hammer results — the wholesale level achieved in the saleroom. Neither buyer’s nor seller’s commission is included. Dealer and retail asking prices are typically higher.
| Date | Price | Source | |
|---|---|---|---|
| Oct 2025 | £554 | Chiswick Auctions | |
|
Auction: Photographica (Lot 131) Title: A Schneider-Kreuznach 150mm f/2.8 Xenotar Lens
Description:
A Schneider-Kreuznach 150mm f/2.8 Xenotar Lens Serial No: 8003758 Body:VG Optics: VG Notes: with rear cap, and maker's hood |
|||
|
Loading...
|
|||
| Jun 2020 | EUR 1,200 | Leitz Auction | |
|
Auction: Leitz Auction 36 (Lot AI_36_38272) Title: Schneider Xenotar 2.8/150mm
Description:
sought-after fast large format lens in excellent condition, very good, clean optics (only minimal hairline marks), mounted in Linhof/Compur shutter, on a Linhof lens board Estimate: EUR 1,400 - EUR 1,600 |
|||
|
Loading...
|
|||