Schneider-Kreuznach 150mm f/5.6 Symmar-S
The Schneider-Kreuznach Symmar-S 150mm f/5.6 is a multicoated large format lens with a 6-element, 4-group design. With a 210mm image circle and 70-degree angle of view, it covers 4x5in format with generous movements. At 255g with an M 58 filter thread and stops down to f/64, it was one of the most widely used standard lenses for 4x5 photography. Available in Compur 0, Copal 0, and other shutters.
| Focal Length | 150mm |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/5.6 |
| Elements / Groups | 6 / 4 |
| Angle of View | 70° |
| Image Circle | 210mm |
| Filter Thread | 58mm |
| Weight | 255g |
| Minimum Aperture | f/64 |
| Format Coverage | 90 X 120 mm (4 X 5") |
Sales History
Prices shown are UK auction hammer results — the wholesale level achieved in the saleroom. Neither buyer’s nor seller’s commission is included. Dealer and retail asking prices are typically higher.
| Date | Price | Source | |
|---|---|---|---|
| Jun 2024 | £162 | Flints Auctions | |
|
Auction: Cameras & Scientific Auction (Lot 428) Title: A Schneider-Kreuznach Linhof Symmar-S f/5.6 150mm Camera Lens
Description:
black, circa 1978, serial no.13401574, mounted on 95x95mm lens board, shutter working, body G, optics F, some fungus spots |
|||
|
Loading...
|
|||