Schneider-Kreuznach 165mm f/6.8 Angulon
The Schneider-Kreuznach Angulon 165mm f/6.8 is a wide-angle large format lens using the classic 6-element, 2-group symmetric Angulon design. Its 300mm image circle and 84-degree angle of view provide generous coverage for 8x10in format with ample movements. At 310g with an M 58 filter thread, it was a popular wide-angle choice for 8x10 field photography.
| Focal Length | 165mm |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/6.8 |
| Elements / Groups | 6 / 2 |
| Angle of View | 84° |
| Image Circle | 300mm |
| Filter Thread | 58mm |
| Weight | 310g |
| Format Coverage | 180 X 240 mm |
Sales History
Prices shown are UK auction hammer results — the wholesale level achieved in the saleroom. Neither buyer’s nor seller’s commission is included. Dealer and retail asking prices are typically higher.
| Date | Price | Source | |
|---|---|---|---|
| Oct 2024 | £101 | Chiswick Auctions | |
|
Auction: Photographica (Lot 157) Title: A Schneider Kreuznach 165mm f/6.8 Angulon Lens
Description:
A Schneider Kreuznach 165mm f/6.8 Angulon Lens Serial No: 2761942 Body: G/VG - some light haze and internal dust Optics: G Notes: housed in a Compur (Qty: 1) ... read more |
|||
|
Loading...
|
|||