Schneider-Kreuznach 210mm f/4.5 Xenar
The Schneider-Kreuznach Xenar 210mm f/4.5 is a large format lens with a 4-element, 3-group Tessar-type design. Its 253mm image circle and 62-degree angle of view cover 5x7in format. At 550g with an M 58 filter thread in a Compound III shutter, it was a standard normal lens for 5x7 photography, offering the economical simplicity of the Xenar's 4-element design.
| Focal Length | 210mm |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/4.5 |
| Elements / Groups | 4 / 3 |
| Angle of View | 62° |
| Image Circle | 253mm |
| Filter Thread | 58mm |
| Weight | 550g |
| Format Coverage | 130 X 180 mm |
Sales History
Prices shown are UK auction hammer results — the wholesale level achieved in the saleroom. Neither buyer’s nor seller’s commission is included. Dealer and retail asking prices are typically higher.
| Date | Price | Source | |
|---|---|---|---|
| Oct 2025 | £50 | Flints Auctions | |
|
Auction: Cameras & Scientific Instruments (Lot 272) Title: A Scneider-Kreuznach Xenar f/4.5 210mm Lens
Description:
black, serial number 3589234, barrel G optics F with haze, in a Compunds shutter, needs attention, and a metal De Vere lens board. |
|||
|
Loading...
|
|||
| Jun 2024 | £75 | Flints Auctions | |
|
Auction: Cameras & Scientific Auction (Lot 776) Title: A Schneider-Kreuznach Xenar f/4.5 210mm Camera Lens
Description:
serial 5731211, barrel F-G, optics P with fungus and haze, attached to a FD Compound shutter, slow opening at all speeds, mounted on a 100x100mm |
|||
|
Loading...
|
|||