Schneider-Kreuznach 210mm f/5.6 Symmar
The Schneider-Kreuznach Symmar 210mm f/5.6 is a classic large format lens with the 6-element, 4-group symmetric convertible design. Its 297mm image circle and 70-degree angle of view cover 5x7in format comfortably. At 480g with an M 58 filter thread, it served as a normal lens for 5x7 or a moderate long lens for 4x5 format. The convertible design provides an alternative longer focal length using the rear cell.
| Focal Length | 210mm |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/5.6 |
| Elements / Groups | 6 / 4 |
| Angle of View | 70° |
| Image Circle | 297mm |
| Filter Thread | 58mm |
| Weight | 480g |
| Format Coverage | 130 X 180 mm |
Sales History
Prices shown are UK auction hammer results — the wholesale level achieved in the saleroom. Neither buyer’s nor seller’s commission is included. Dealer and retail asking prices are typically higher.
| Date | Price | Source | |
|---|---|---|---|
| Jan 2026 | £30 | Special Auction Services | |
|
Auction: Photographica & Cameras Auction (Lot 311) Title: A Schneider Kreuznach Symmar 210mm f/5.6 Lens
Description:
A Schneider Kreuznach Symmar 210mm f/5.6 Lens, serial no 1 679 102, barrel G-VG, elements F, with front and rear caps, in Sinar Atmos 482 lens board |
|||
|
Loading...
|
|||
| Nov 2025 | £94 | Flints Auctions | |
|
Auction: Cameras & Scientific Instruments (Lot 188) Title: A Schneider-Kreuznach Symmar f/5.6 210mm Lens
Description:
chrome, serial number 10 394 548, optics F-G with light haze, in a Synchro-Compur shutter, working, with cap Note: A 5% import VAT applies to this |
|||
|
Loading...
|
|||