Schneider-Kreuznach 210mm f/6.8 Angulon
The Schneider-Kreuznach Angulon 210mm f/6.8 is the largest lens in the classic Angulon wide-angle series. With a 6-element, 2-group symmetric design, it produces a 382mm image circle at an 85-degree angle of view, covering 10x12in format. At 475g with an M 67 filter thread, it was designed for large studio and field cameras requiring extreme wide-angle coverage at longer focal lengths.
| Focal Length | 210mm |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/6.8 |
| Elements / Groups | 6 / 2 |
| Angle of View | 85° |
| Image Circle | 382mm |
| Filter Thread | 67mm |
| Weight | 475g |
| Format Coverage | 240 X 300 mm |
Sales History
Prices shown are UK auction hammer results — the wholesale level achieved in the saleroom. Neither buyer’s nor seller’s commission is included. Dealer and retail asking prices are typically higher.
| Date | Price | Source | |
|---|---|---|---|
| Nov 2025 | £238 | Flints Auctions | |
|
Auction: Cameras & Scientific Instruments (Lot 187) Title: A Schneider-Kreuznach Technika Angulon f/6.8 210mm Lens
Description:
chrome, serial number 5489161, barrel G, optics G, in a Compound shutter, not working, with caps Note: A 5% import VAT applies to this lot for UK |
|||
|
Loading...
|
|||