Schneider-Kreuznach 300mm f/5.6 Symmar-S
The Schneider-Kreuznach Symmar-S 300mm f/5.6 is a multicoated large format lens with a 6-element, 4-group design. With a 411mm image circle and 70-degree angle of view, it covers 8x10in format with generous movements for studio and architectural work. At 1215g with an M 105 filter thread and stops down to f/64, it offers the sharp, high-contrast performance expected of the Symmar-S line.
| Focal Length | 300mm |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/5.6 |
| Elements / Groups | 6 / 4 |
| Angle of View | 70° |
| Image Circle | 411mm |
| Filter Thread | 105mm |
| Weight | 1215g |
| Minimum Aperture | f/64 |
| Format Coverage | 240 X 300 mm (8 X 10") |
Sales History
Prices shown are UK auction hammer results — the wholesale level achieved in the saleroom. Neither buyer’s nor seller’s commission is included. Dealer and retail asking prices are typically higher.
| Date | Price | Source | |
|---|---|---|---|
| Oct 2025 | £239 | Chiswick Auctions | |
|
Auction: Photographica (Lot 32) Title: A Schneider Kreuznach 300mm f/5.6 Symmar-S Lens
Description:
A Schneider Kreuznach 300mm f/5.6 Symmar-S Lens Serial No: 14329973 Body: VG Optics: F/G coating marks and light fungus internally Notes: In a ... read more |
|||
|
Loading...
|
|||
| Oct 2024 | £190 | Special Auction Services | |
|
Auction: Fine Photographica & Cameras Auction (Lot 311) Title: A Schneider Kreuznach 300mm f/5.6 Symmar-S Multicoating Lens
Description:
A Schneider Kreuznach 300mm f/5.6 Symmar-S Multicoating Lens, serial no 14329892, in Copal No 3 shutter, shutter working, barrel VG, elements G-VG, |
|||
|
Loading...
|
|||