Schneider-Kreuznach 300mm f/5.6 Symmar
The Schneider-Kreuznach Symmar 300mm f/5.6 is a large format lens from the classic Symmar series with a 6-element, 4-group symmetric convertible design. With a 402mm image circle and 70-degree angle of view, it covers 8x10in format with room for movements. At 1000g with an M 86 filter thread in a Compound III shutter, it was a standard normal lens for 8x10 studio and landscape photography.
| Focal Length | 300mm |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/5.6 |
| Elements / Groups | 6 / 4 |
| Angle of View | 70° |
| Image Circle | 402mm |
| Filter Thread | 86mm |
| Weight | 1000g |
| Format Coverage | 240 X 300 mm |
Sales History
Prices shown are UK auction hammer results — the wholesale level achieved in the saleroom. Neither buyer’s nor seller’s commission is included. Dealer and retail asking prices are typically higher.
| Date | Price | Source | |
|---|---|---|---|
| Nov 2025 | £94 | Flints Auctions | |
|
Auction: Cameras & Scientific Instruments (Lot 157) Title: A Schneider-Kreuznach Symmar f/5.6 300mm Lens
Description:
chrome, serial number 465591, barrel G, shutter working but slow speeds are a little fast, optics VG, with caps Note: A 5% import VAT applies to this |
|||
|
Loading...
|
|||