Schneider-Kreuznach 80mm f/2.8 Xenotar
The Schneider-Kreuznach Xenotar 80mm f/2.8 is a fast large format lens with a 5-element, 4-group design and 59-degree angle of view. Its 91mm image circle covers 56x72mm format. At 230g with an M 49 filter thread in a Compound I shutter, the fast f/2.8 aperture provides a bright focusing image and shallow depth of field. The Xenotar 80mm was one of the most celebrated medium format lenses, famed for its rendering quality.
| Focal Length | 80mm |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Elements / Groups | 5 / 4 |
| Angle of View | 59° |
| Image Circle | 91mm |
| Filter Thread | 49mm |
| Weight | 230g |
| Format Coverage | 56 X 72 mm |
Sales History
Prices shown are UK auction hammer results — the wholesale level achieved in the saleroom. Neither buyer’s nor seller’s commission is included. Dealer and retail asking prices are typically higher.
| Date | Price | Source | |
|---|---|---|---|
| Nov 2014 | EUR 500 | Leitz Auction | |
|
Auction: Leitz Auction 26 (Lot AI_26_31327) Title: Schneider Xenotar 2.8/80mm
Description:
converted to focusing Leica S mount, good optics with minimal cleaning marks Estimate: EUR 1,000 - EUR 1,200 |
|||
|
Loading...
|
|||